Pušys (lot. Pinus) – tai pušinių (Pinaceae) šeimai priklausantys medžiai, pasižymintys ilgaamžiškumu, tvirtumu ir ryškiais, pailgais kankorėžiais. Pasaulyje sutinkama per 100 pušų rūšių, paplitusių įvairiose klimato zonose – nuo borealinių miškų iki subtropikų.

Lietuvoje auga dvi pušų rūšys: paprastosios pušys (Pinus sylvestris) ir kalninės pušys (Pinus mugo). Paprastosios pušys yra vieni dažniausių medžių Lietuvos miškuose, sudarydami apie 55% visų medynų ploto. Kalninės pušys – žemesni, krūmo formos medžiai, dažniausiai auginami dekoratyviniais tikslais.

pušys sudaro miskaŠie medžiai pasižymi plačiu pritaikymu. Jų mediena naudojama statybose, baldų gamyboje, popieriaus ir celiuliozės pramonėje. Iš pušų sakų gaminami terpentinas, derva ir kiti chemijos produktai. Šių medžių pumpurai ir spygliai naudojami liaudies medicinoje. Be to, pušys yra vertinami medžiai dekoratyviniame želdinime, parkuose ir soduose.

Skirtingos pušų rūšys skiriasi savo dydžiu, forma, spyglių spalva ir kankorėžių dydžiu. Kai kurios pušys, tokios kaip paprastosios, gali užaugti iki 40 metrų aukščio ir gyventi kelis šimtmečius. Kitos, tokios kaip kalninės, yra žemesnės ir krūmo formos.

Pušų spygliai gali būti įvairių spalvų – nuo žalsvos iki tamsiai žalios. Kai kurios rūšys, tokios kaip sidabrinės, turi melsvai pilkus spyglius. Kankorėžiai taip pat gali būti įvairių dydžių ir formų.

Kaip auginamos pušys ir kokia yra jų priežiūra?

Pušys yra gana nereiklūs medžiai, tačiau norint, kad jos augtų sveikos ir gražios, reikia skirti šiek tiek dėmesio.

Sodinimas:

  • Pušys geriausiai auga saulėtose vietose, lengvo priemolio ar priesmėlio dirvožemyje.
  • Sodinant reikia iškasti duobę, kuri yra dvigubai didesnė už medžio šaknų sistemą.
  • Duobės dugną reikia užpildyti kompostu ar perpuvusiu mėšlu.
  • Pasodinus medį, jį reikia gausiai palaistyti.

Priežiūra:

  • Pirmaisiais metais po pasodinimo pušis reikia reguliariai laistyti, ypač sausuoju periodu.
  • Dirvą aplink medį reikia purenti ir ravėti.
  • Pušys nereikalauja tręšimo, tačiau galima tręšti kompleksinėmis trąšomis pavasarį.
  • Pušis reikia genėti tik tuo atveju, jei reikia pašalinti sausas ar pažeistas šakas.

Ligos ir kenkėjai:

  • Jos gali sirgti įvairiomis ligomis, tokiomis kaip pušų rūdys, spyglių kritimas ir vėžys.
  • Pušis gali pulti įvairūs kenkėjai, tokie kaip pušų pjūklelis, pušų hermesas ir kandys.

Ligos ir kenkėjai gali pažeisti pušų sveikatą ir grožį, todėl juos reikia laiku pastebėti ir gydyti.

Pušų reikšmė klimatui ir ekologijai

Pušys vaidina nepaprastai svarbų vaidmenį klimato reguliavime ir ekologijoje. Jų poveikis apima įvairius aspektus.

Anglies dioksido absorbcija ir deguonies išskyrimas:

Pušys, kaip ir visi fotosintezę vykdantys augalai, absorbuoja anglies dioksidą (CO2) iš atmosferos ir išskiria deguonį (O2). Šis procesas yra gyvybiškai svarbus visoms gyvybės formoms Žemėje, nes CO2 yra šiltnamio efektą sukeliančios dujos, prisidedančios prie klimato kaitos. Ypač tankūs pušynai, yra vieni efektyviausių CO2 absorbuotųjų. Apskaičiuota, kad 1 hektaras pušyno per metus absorbuoja apie 10 tonų CO2.

Vandens ciklo reguliavimas:

Jos taip pat padeda reguliuoti vandens ciklą. Jų šaknys sugeria vandenį iš dirvožemio ir jį sulaiko, taip sumažindama paviršinio vandens nutekėjimą ir eroziją. Be to, pušų lapai ir spygliai sulaiko kritulius, o vėliau juos garina, taip padidindami drėgmę ore. Šis procesas ypač svarbus sausringose vietovėse, kur pušynai padeda išlaikyti vandens balansą.

Dirvožemio apsauga:

Pušų miškai taip pat apsaugo dirvožemį nuo erozijos. Jų šaknys sudaro tankų tinklą, kuris sulaiko dirvožemį ir neleidžia jam pasišalinti dėka vėjo ar vandens. Be to, spygliai, nukritę ant žemės, suformuoja storą paklotą, kuris taip pat apsaugo dirvožemį nuo erozijos.

Apibendrinant galima teigti, kad pušys yra nepaprastai naudingi medžiai, turintys daug privalumų. Jos yra tvirtos, ilgaamžės, gražios, naudingos klimatui ir ekologijai, be to, jos teikia didžiulę naudą žmonėms.