Alpaka – žavingas gyvūnas, kilęs iš Andų kalnų Pietų Amerikoje. Šie pūkuoti, draugiški gyvūnai ne tik džiugina akį, bet ir suteikia žmonėms neįkainojamą dovaną – alpakų vilną, kuri laikoma viena šilčiausių ir prabangiausių pasaulyje.

Iš kur yra kilusi alpaka?

alpakaAlpakos (Lama pacos) yra prijaukintos vikunijų (Vicugna vicugna) palikuonys. Jau nuo senovės laikų, maždaug prieš 6000 metų, Andų kalnų gyventojai jas augino dėl šiltos ir vertingos vilnos. Inkų imperija alpakų vilną laikė šventa ir naudojo tik imperatoriaus šeimai bei aukštuomenės aprangai gaminti. Ispanams užkariavus Pietų Ameriką, alpakų auginimas smuko, tačiau pastaraisiais dešimtmečiais šis gyvūnas vėl sulaukia didelio dėmesio ir populiarumo visame pasaulyje.

Alpaka turi išskirtinę Išvaizdą ir ypatybes

Alpakos yra nedideli, liekni gyvūnai, sveriantys nuo 50 iki 80 kilogramų. Jų ūgis ties pečiais siekia apie 1 metrą. Jos pasižymi ilgu, tankiu kailiu, kuris gali būti įvairių spalvų – nuo baltos ir smėlinės iki rudos ir juodos. Jų akys yra didelės ir tamsios, o ausys – mažos ir smailos. Alpakos yra socialūs gyvūnai, gyvenantys bandomis ir pasižymi švelniu, draugišku charakteriu.

Yra dvi pagrindinės alpakų veislės: Huacaya ir Suri. Abi veislės turi unikalių savybių, lemiančių skirtingą vilnos tekstūrą, išvaizdą ir panaudojimo galimybes.

Huacaya (Vakuja):

 • Dažnesnė veislė, sudaranti apie 90% visų alpakų.
 • Pasižymi tankia, garbanota vilna, primenančia pliušą.
 • Vilna yra švelnesnė ir šiltesnė nei Suri alpakų vilna.
 • Dėl savo švelnumo ir šiltumo, Huacaya vilna dažniausiai naudojama drabužių, aksesuarų ir namų apyvokos daiktų gamybai.
 • Populiariausios Huacaya alpakų spalvos: balta, ruda, juoda ir pilka.

Suri (Suris):

 • Retesnė veislė, sudaranti tik apie 10% visų alpakų.
 • Pasižymi ilga, banguota vilna, primenančia šilką.
 • Vilna yra blizgesnė ir tvirtesnė nei Huacaya alpakų vilna.
 • Dėl savo blizgesio ir tvirtumo, Suri vilna dažniausiai naudojama aukštos kokybės tekstilės gamybai.
 • Populiariausios Suri alpakų spalvos: balta, sidabrinė ir auksinė.

Be šių dviejų pagrindinių veislių, egzistuoja ir kelios mažiau paplitusios, tokios kaip:

 • Huacaya Royal: pasižymi ypač tankia ir švelnia vilna.
 • Suri Royal: pasižymi ypač ilga ir banguota vilna.
 • Ccara: pasižymi tvirta ir blizgia vilna.

Alpakų veislės gali būti tarpusavyje kryžminamos, siekiant sukurti hibridines veisles, turinčias abiejų veislių geriausias savybes.

Alpakų vilna – šilumos ir prabangos šaltinis

Alpakų vilna yra nepaprastai šilta, minkšta ir lengva. Ji yra šiltesnė už avių vilną ir neturi lanolino, kuris gali sukelti alergiją. Alpakų vilna taip pat yra atspari vandeniui ir nepraleidžia purvo. Dėl šių savybių ji yra itin vertinama tekstilės pramonėje ir naudojama aukštos kokybės drabužių, aksesuarų ir namų apyvokos daiktų gamybai.

Kalbant apie šių gyvūnų auginimą ir priežiūrą, svarbu žinoti, kad alpakos yra lengvai prižiūrimos. Joms nereikia didelių plotų ir jos yra atsparios ligoms. Alpakų auginimas ne tik suteikia žmonėms vertingos vilnos, bet ir prisideda prie aplinkosaugos. Alpakos nekenkia ganykloms ir padeda išsaugoti Andų kalnų ekosistemą. Tad, galima drąsiai teigti, kad alpaka – tai ne tik vilna.

Be to, jų auginimas teikia ir kitų privalumų. Alpakos yra puikūs terapiniai gyvūnai, kurie gali padėti žmonėms su įvairiomis negaliomis. Jos taip pat yra populiarūs turistų traukos objektai, o jų ūkiai tampa edukaciniais centrais, supažindinančiais žmones su šių nuostabių gyvūnų pasauliu.

Populiarumas auga visame pasaulyje

Alpakų populiarumas visame pasaulyje nuolat auga. Dėl savo šiltos ir vertingos vilnos, draugiško charakterio ir ekologiško auginimo šie gyvūnai tampa vis labiau vertinami. Tikėtina, kad ateityje alpakos vaidins dar didesnį vaidmenį žmogaus gyvenime ir prisidės prie socialinės, ekonominės ir aplinkosaugos gerovės.

Alpaka – tai ne tik gyvūnas, tai – Peru lobis, užkariaujantis pasaulį!