Žaltys – žodis, keliantis įvairias asociacijas. Vieniems tai grakšti ir nepavojinga gyvatė, sutinkama prie vandens telkinių, kitiems – keliantis šiurpą ir baimę padaras. Tačiau žaltys yra ne tik įdomus gamtos kūrinys, bet ir naudingas žmogaus aplinkai.

Žalčio išvaizda ir paplitimas

žaltysGeltonskruostis žaltys (Natrix natrix) – dažniausiai Lietuvoje sutinkama žalčio rūšis. Jis pasižymi pilkai ruda ar juoda nugara su tamsiomis dėmėmis ir geltonais, oranžiniais ar baltais skruostais. Žalčio kūnas pailgas ir lieknas, gali siekti nuo 60 iki 200 cm ilgio. Patelės paprastai būna stambesnės už patinėlius.

Žalčiai paplitę visoje Europoje, išskyrus Airiją ir šiaurinę Skandinaviją. Lietuvoje jie dažnai sutinkami prie vandens telkinių – ežerų, upių, tvenkinių, pelkių. Taip pat gali gyventi drėgnuose miškuose, pievose, parkuose, netgi sodybose.

Gyvenimo būdas

Žaltys yra aktyvus dieną, ypač ryte ir vakare. Jis puikiai plaukioja ir nardo, po vandeniu gali išbūti iki 3 minučių. Žalčiai nėra nuodingi ir nekelia pavojaus žmonėms. Išgąsdinti jie gali šnypšti, staigiai judinti galvą, o kartais net apsimesti negyvais.

Žalčiai minta varliagyviais, žuvimis, smulkiais žinduoliais ir paukščiais. Jaunikliai dažniausiai minta vabzdžiais. Grobį jie ryja gyvą. Jie žiemoja nuo spalio iki kovo mėnesio.

Kuo žaltys svarbus ekosistemoje?

Žalčiai vaidina gyvybiškai svarbų vaidmenį ekosistemoje, atlikdami įvairias funkcijas, kurios palaiko gamtos pusiausvyrą.

Smulkių gyvūnų populiacijų reguliavimas. Žalčiai yra vieni iš pagrindinių smulkių gyvūnų, tokių kaip pelės ir žiurkės, medžiotojų. Jie reguliuoja šių gyvūnų populiacijas, taip užkertant kelią jų pernelyg dideliam išplitimui ir galimai žalai pasėliams, miškams ir kitoms ekosistemoms. Žalčiai minta įvairiais smulkiais gyvūnais, įskaitant peles, žiurkes, voveres, kurmius, žvynuotus gyvūnus, paukščius, vabzdžius.

Varliagyvių populiacijų kontrolė. Žaltys taip pat yra svarbus varliagyvių, ypač varlių, populiacijos reguliatorius. Jis padeda išlaikyti pusiausvyrą tarp varliagyvių ir kitų gyvūnų rūšių. Žalčiai minta įvairiais varliagyviais, įskaitant: varles, rupūžes, salamandras, tritonus.

Maisto šaltinis plėšrūnams. Žalčiai yra gyvybiškai svarbus maisto šaltinis daugeliui plėšrūnų, įskaitant: gandrus, jūrinius erelius, lapes, gyvates, paukščius. Be jų šie plėšrūnai neturėtų pakankamai maisto, o tai galėtų pakenkti jų populiacijoms ir visai ekosistemai.

Kiti žalčio vaidmens aspektai: Žalčiai padeda aeruoti dirvą ir pagerinti jos struktūrą. Jie kontroliuoja kenkėjų populiacijas, tokias kaip uodai ir erkės. Jie yra maisto grandinės dalis, kuri jungia skirtingus trofinius lygmenis.

Žaltys yra nepakeičiamas ekosistemos elementas, atliekantis daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų. Jų vaidmuo reguliuojant smulkių gyvūnų ir varliagyvių populiacijas, taip pat būnant maisto šaltiniu plėšrūnams, yra būtinas palaikant gamtos pusiausvyrą.

Ką svarbu žinoti gyventojams?

Žaltys yra saugoma gyvūnų rūšis pagal Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą. Tai reiškia, kad jiems taikoma speciali apsauga, siekiant išsaugoti populiacijas ir užtikrinti rūšies gyvybingumą.

Draudžiamos veiklos:

  • Gaudymas: Draudžiama gaudyti žaltį bet kokiu būdu, įskaitant gaudykles, tinklus, rankomis ar kitais metodais.
  • Naikinimas: Žudyti žaltį yra griežtai draudžiama. Tai apima tyčinį nužudymą, taip pat netyčinį sužalojimą ar nužudymą dėl neatsargumo.
  • Laikymas namuose: Žalčių laikymas namuose be specialaus leidimo yra neteisėtas.

Atsakomybė už pažeidimus: Asmenys, pažeidžiantys žalčių apsaugos taisykles, gali būti baudžiami administracine arba baudžiamąja atsakomybe. Baudos dydis priklauso nuo pažeidimo sunkumo.

Kuo žaltys skiriasi nuo angies:

  • Galvos forma: Žaltys – pailga, ovali; Angis – trikampė, plati.
  • Akys: Žaltys – apvalios, juodos; Angis – pailgos, rudos.
  • Kūno raštas: Žaltys – dėmėta; Angis – zigzaginė juosta.
  • Kūno forma: Žaltys – lieknas; Angis – storesnė.
  • Elgesys: Žaltys – šnypščia, apsimeta negyvu; Angis – gali pulti.
  • Įkandimo žymės: Žaltys – daug smulkių; Angis – dvi didelės.

Svarbu: Žalčiai nėra nuodingi, o angies įkandimas gali būti pavojingas. Jei jus įkando gyvatė, nedelsdami kreipkitės į medicinos pagalbą.

Index