Pelėsis – tai mikroskopinis grybas, dažnai aptinkamas drėgnose ir vėsiose vietose. Nors jis gali atrodyti nekenksmingas, jis gali sukelti įvairių sveikatos problemų, sugadinti maistą ir daiktus, taip pat skleisti nemalonų kvapą namuose.

Kas yra pelėsis?

pelėsis ant sienosPelėsis – tai grybų rūšis, kuri auga siūlinėmis kolonijomis. Šios kolonijos gali būti įvairių spalvų, dažniausiai juodos, žalios, pilkos ar rudos. Pelėsis dauginasi sporomis. Tai yra mikroskopinės dalelės, lengvai pasklindančios ore.

Pelėsiui augti reikia drėgmės, maistinių medžiagų ir šilumos. Dažniausiai jis sutinkamas drėgnose vietose, tokiose kaip vonios kambariai, rūsiai, virtuvės ir skalbyklos. Pelėsis gali augti ir ant įvairių maisto produktų, ypač ant duonos, vaisių ir daržovių.

Pelėsio rūšys ir atsiradimo priežastys

Yra daugybė pelėsio rūšių, tačiau dažniausiai namuose aptinkamos šios:

Juodasis pelėsis: Tai dažniausia pelėsio rūšis, kuri gali atsirasti ant įvairių paviršių, įskaitant sienas, lubas, grindis ir baldus. Juodasis pelėsis gali sukelti įvairias sveikatos problemas, įskaitant alergijas, kvėpavimo takų ligas ir odos dirginimą.

Penicillium: Ši rūšis dažnai aptinkama ant maisto produktų, ypač vaisių ir daržovių. Penicillium gali sukelti alergijas ir kvėpavimo takų ligas.

Aspergillus: Ši pelėsio rūšis dažnai aptinkama drėgnose vietose, pavyzdžiui, voniose ir rūsiuose. Aspergillus gali sukelti sunkesnes sveikatos problemas, įskaitant plaučių ligas ir invazines grybelines infekcijas.

Pelėsis gali atsirasti įvairiose vietose, tačiau dažniausiai jis atsiranda drėgnose ir vėsiose patalpose. Pagrindinės jo atsiradimo priežastys yra šios:

  • Drėgmė: Pelėsiui augti reikia drėgmės. Dėl to jis dažnai atsiranda voniose, rūsiuose, virtuvėse ir kitose drėgnose vietose.
  • Bloga ventiliacija: Jei patalpoje nėra geros ventiliacijos, drėgmė gali kauptis ir sukurti palankias sąlygas pelėsiui augti.
  • Nešvarumai: Pelėsis gali augti ant nešvarių paviršių. Dėl to svarbu reguliariai valyti namus ir pašalinti dulkes bei nešvarumus.
  • Sugedęs maistas: Pelėsis gali augti ant sugedusio maisto. Dėl to svarbu laikyti maistą tinkamoje temperatūroje ir reguliariai tikrinti jo tinkamumo vartoti terminą.

Jei namuose pastebėjote pelėsį, svarbu jį kuo greičiau pašalinti. Jį galima pašalinti naudojant specialias naikinimo priemones. Taip pat svarbu pašalinti pelėsio atsiradimo priežastis, kad jis vėl neatsirastų.

Pelėsis gali būti naikinamas įvairiais būdais

Pelėsiui pašalinti galima naudoti įvairius būdus, tačiau efektyviausi yra šie:

Specialios pelėsio naikinimo priemonės: Prekybos centruose galima įsigyti įvairių pelėsio naikinimo priemonių, skirtų naudoti ant įvairių paviršių. Prieš naudodami bet kokią priemonę, atidžiai perskaitykite instrukcijas ir laikykitės visų nurodymų.

Vandenilio peroksidas: Vandenilio peroksidas yra natūralus dezinfekantas, kuris gali būti naudojamas pelėsiui naikinti. Sumaišykite vandenilio peroksidą su vandeniu santykiu 1:1 ir užpurškite ant pelėsio paveikto paviršiaus. Leiskite mišiniui veikti 10–15 minučių, tada nuplaukite vandeniu.

Actas: Actas yra dar vienas natūralus dezinfekantas, kuris gali būti naudojamas pelėsiui naikinti. Sumaišykite actą su vandeniu santykiu 1:1 ir užpurškite ant pelėsio paveikto paviršiaus. Leiskite mišiniui veikti 30 minučių, tada nuplaukite vandeniu.

Natrio bikarbonatas: Natrio bikarbonatas yra natūralus valiklis, kuris gali būti naudojamas pelėsiui naikinti. Sumaišykite natrio bikarbonatą su vandeniu, kad susidarytų pasta, ir užtepkite ją ant pelėsio paveikto paviršiaus. Leiskite pastai veikti 30 minučių, tada nuplaukite vandeniu.

Svarbu pažymėti, kad pelėsis gali giliai įsiskverbti į paviršių, todėl vieno karto valymo gali nepakakti. Gali tekti pakartoti valymo procedūrą keletą kartų, kol jis bus visiškai pašalintas.

Kaip užkirsti kelią pelėsio atsiradimui:

  • Sumažinkite drėgmę namuose.
  • Užtikrinkite gerą ventiliaciją.
  • Reguliariai valykite namus.
  • Laikykite maistą tinkamoje temperatūroje.
  • Reguliariai tikrinkite maisto tinkamumo vartoti terminą.

Jei pelėsis yra plačiai paplitęs arba jei negalite jo pašalinti patys, kreipkitės į profesionalų naikinimo specialistą.