Miegas – tai periodiška sąlyginės ramybės būsena, kuriai būdingas sąmonės praradimas, sumažėjęs juntamumas ir reakcija į aplinkos dirgiklius. Tai yra gyvybiškai svarbus procesas, padedantis atkurti fizines ir psichines organizmo jėgas. Miegant smegenys apdoroja dienos metu surinktą informaciją, ją įtvirtina atmintyje ir atsikrato nereikalingų duomenų. Miegas taip pat vaidina svarbų vaidmenį augime, vystymesi ir imuninės sistemos stiprinime.

mergaitė miegasTai nėra vien tik poilsio būsena. Miegant smegenys yra aktyvios ir atlieka daugybę svarbių funkcijų. Miego metu vyksta smegenų ląstelių regeneracija, stiprėja nerviniai ryšiai, įtvirtinama atmintis ir mokomės naujų dalykų. Taip pat miegas padeda reguliuoti emocijas, nuotaiką ir apetitą.

Kiek miego reikia žmogui?

Miego poreikis priklauso nuo žmogaus amžiaus, gyvenimo būdo ir sveikatos būklės. Vidutiniškai suaugusiam žmogui reikia 7-8 valandų miego per parą. Kūdikiams ir vaikams reikia daugiau , o vyresnio amžiaus žmonėms – mažiau.

Miegas skirstomas į kelias fazes

Miegas susideda iš 4 fazių, kurios kartojasi kas 90-120 minučių.

 • Pirmoji fazė – tai snaudulys, kai raumenys atsipalaiduoja, sulėtėja kvėpavimas ir širdies ritmas.
 • Antroji fazė – tai gilus miegas, kai sulėtėja smegenų veikla, sumažėja raumenų tonusas ir kūno temperatūra.
 • Trečioji fazė – tai dar gilesnis miegas, kai smegenų bangos tampa lėtos ir amplitudės didelės. Šioje fazėje žmogus sunkiai pažadinamas.
 • Ketvirtoji fazė – tai greitasis miegas, kai smegenų veikla yra aktyvi, o akys juda po užmerktais vokais. Šioje fazėje dažniausiai sapnuojama.

Simptomai, kurie pasireiškia kai miegas yra nepakankamas

Miego trūkumas gali sukelti įvairių fizinių ir psichinių simptomų, kurie gali paveikti jūsų kasdienį gyvenimą. Štai keletas dažniausiai pasitaikančių simptomų:

Fiziniai simptomai:

Nuovargis ir mieguistumas: Tai yra dažniausias miego trūkumo simptomas. Žmogus gali jaustis pavargęs ir mieguistas dienos metu, net ir po to, kai pakankamai išsimiegojo naktį.

Sumažėjusi koncentracija ir dėmesys: Miego trūkumas gali sutrikdyti gebėjimą susikaupti ir atlikti užduotis, reikalaujančias dėmesio.

Susilpnėjusi atmintis: Miego trūkumas gali sukelti atminties sutrikimų, sunkiau įsiminti naują informaciją ir prisiminti seną.

Susilpnėjusi imuninė sistema: Miego trūkumas gali sutrikdyti imuninės sistemos veiklą ir padidinti riziką susirgti peršalimo ligomis ir kitomis infekcijomis.

Padidėjęs apetitas: Miego trūkumas gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą ir padidinti apetitą, o tai gali lemti svorio padidėjimą.

Raumenų skausmai ir galvos skausmai: Miego trūkumas gali sukelti raumenų ir galvos skausmus.

Psichiniai simptomai:

 • Dirglumas ir nuotaikų kaita: Miego trūkumas gali padaryti žmogų dirglų ir labiau linkusį į nuotaikų kaitą.
 • Depresija ir nerimas: Lėtinis miego trūkumas gali padidinti riziką susirgti depresija ir nerimu.
 • Sumažėjusi motyvacija ir produktyvumas: Jo trūkumas gali sumažinti motyvaciją ir produktyvumą darbe ar moksluose.
 • Sunkumas priimant sprendimus: Ši problema gali sutrikdyti gebėjimą aiškiai mąstyti ir priimti teisingus sprendimus.
 • Padidėjusi rizika patirti nelaimingus atsitikimus: Miego trūkumas gali sutrikdyti koordinaciją ir reakcijos laiką, o tai padidina riziką patirti nelaimingus atsitikimus.

Jei pastebite šiuos simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją, kad jis nustatytų miego trūkumo priežastis ir rekomenduotų tinkamą gydymą.

Kas labiausiai kenkia miego kokybei?

Yra keletas dalykų, kurie gali pakenkti miego kokybei:

 • Stresas: Stresas gali sukelti nerimą ir sunkumus užmiegant.
 • Kofeinas ir alkoholis: Kofeinas ir alkoholis gali sutrikdyti miegą ir sukelti mieguistumą dienos metu.
 • Netinkama miego aplinka: Triukšmas, šviesa ir nepatogi temperatūra gali sutrikdyti miegą.
 • Nereguliarus miego režimas: Kasdieninis ėjimo miegoti ir kėlimosi laikas padeda reguliuoti miego ciklą.
 • Kai kurios sveikatos būklės: Tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip miego apnėja, nerimas ir depresija.
 • Vaistai: Kai kurie vaistai gali sukelti mieguistumą..
 • Elektroniniai prietaisai: Mėlyna šviesa, sklindanti iš ekranų, gali sutrikdyti melatonino gamybą ir sukelti sunkumus užmiegant.

Miegas – tai gyvybiškai svarbus procesas, turintis įtakos visoms mūsų gyvenimo sritims. Miego trūkumas gali sukelti daugybę fizinių ir psichinių problemų, todėl itin svarbu rūpintis savo jo kokybe.