Nerimas – tai natūrali žmogaus emocija, atsirandanti susidūrus su stresu ar pavojumi. Jis pasireiškia įvairiais fiziniais ir psichologiniais simptomais, tokiais kaip padažnėjęs širdies plakimas, prakaitavimas, raumenų įtampa, dirglumas, sunkumai susikaupti ir miego sutrikimai. Nors nedidelis jo kiekis yra normalus ir netgi gali būti naudingas, kai padeda mums mobilizuotis ir susidoroti su iššūkiais, pernelyg didelis ar nuolatinis nerimas gali tapti didžiule problema.
Patologinis nerimas gali sutrikdyti kasdienį gyvenimą ir trukdyti žmonėms dirbti, mokytis, palaikyti santykius ir mėgautis laisvalaikiu. Yra įvairių nerimo sutrikimų, įskaitant generalizuotą, panikos, socialinio nerimo ir obsesinį – kompulsinį sutrikimus.
Šie sutrikimai yra vieni dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos problemų srityje. Jie paveikia įvairaus amžiaus žmones, nepriklausomai nuo lyties, socialinės padėties ar rasės. Laimei, nerimo sutrikimai yra gydomi. Yra įvairių gydymo metodų, įskaitant psichoterapiją, vaistus ir gyvenimo būdo pokyčius.
Nerimas gali pasireiškti įvairiais simptomais
Nerimas gali pasireikšti įvairiai, priklausomai nuo individo ir nerimo sutrikimo tipo.
Fiziniai simptomai:
- Širdies ir kraujagyslių sistema: Padažnėjęs širdies plakimas, palpitacijos, padidėjęs kraujo spaudimas, dusulys, krūtinės skausmas.
- Kvėpavimo sistema: Dusulys, padažnėjęs kvėpavimas, oro trūkumo jausmas, hiperventiliacija.
- Raumenų sistema: Raumenų įtampa, drebulys, sąnarių skausmas, nuovargis.
- Virškinimo sistema: Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, apetito praradimas.
- Miego sutrikimai: Sunku užmigti, dažnas pabudimas naktį, prasta miego kokybė, mieguistumas dieną.
- Kiti fiziniai simptomai: Galvos skausmas, svaigimas, prakaitavimas, karščio pylimai, šaltkrėtis, rankų ir kojų tirpimas.
Psichologiniai simptomai:
- Emocijos: Dirglumas, nerimas, baimė, panika, beviltiškumas, bloga nuojauta, neramumas.
- Pažinimas: Sunkumai susikaupti, atminties sutrikimai, negebėjimas atsipalaiduoti, neigiamos mintys, katastrofiškas mąstymas, įkyrios mintys ir baimės.
- Elgesys: Vengimas tam tikrų situacijų ar asmenų, padidėjęs budrumas, impulsyvumas, socialinis pasitraukimas.
Svarbu pažymėti, kad ne visi žmonės patiria visus išvardintus simptomus. Simptomai gali skirtis priklausomai nuo nerimo sutrikimo tipo, jo sunkumo ir individualių savybių.
Priežastys, dėl kurių gali atsirasti šis sutrikimas
Nerimo sutrikimų priežastys nėra iki galo aiškios. Manoma, kad prie jų atsiradimo prisideda įvairūs veiksniai, įskaitant:
- Genetika: Tyrimai rodo, kad nerimo sutrikimai gali būti paveldimi.
- Smegenų veikla: Žmonėms, sergantiems nerimo sutrikimais, pastebimi tam tikri smegenų veiklos skirtumai.
- Asmeninė patirtis: Traumuojantys įvykiai, stresas ir ankstyvosios vaikystės patirtis gali padidinti nerimo sutrikimų riziką.
- Sveikatos būklės: Tam tikros sveikatos būklės, tokios kaip skydliaukės ligos, širdies ligos ir diabetas, gali sukelti nerimo simptomus.
- Medžiagos: Tam tikrų medžiagų, tokių kaip alkoholis, kofeinas ir nikotinas, vartojimas gali sustiprinti nerimo simptomus.
Nerimo gydymas
Nerimas ir jo sutrikimai yra sėkmingai gydomi. Yra įvairių gydymo metodų, įskaitant:
- Psichoterapija: Psichoterapija, ypač kognityvinė elgesio terapija (KET), yra veiksmingas būdas gydyti nerimo sutrikimus. KET padeda žmonėms atpažinti ir pakeisti neracionalias mintis ir elgesio modelius.
- Vaistai: Vaistai gali būti naudojami nerimo simptomams sumažinti. Yra įvairių nerimo sutrikimų gydymui skirtų vaistų.
- Gyvenimo būdo pokyčiai: Sveika gyvensena gali padėti sumažinti nerimo simptomus. Rekomenduojama reguliariai mankštintis, pakankamai miegoti, sveikai maitintis ir vengti kofeino bei alkoholio.
Jei nerimo simptomai yra stiprūs ir trukdo Jūsų kasdieniam gyvenimui, kreipkitės į gydytoją ar psichikos sveikatos specialistą. Jie gali padėti diagnozuoti nerimo sutrikimą ir paskirti tinkamą gydymą.